DATE
21.11

Dzień Czystego Powietrza w Galerii SFERA. Uczniowie zwrócą uwagę na skutki smogu.

Smog to niestety nadal nieodłączny element zimowego krajobrazu Polski. Choć o problemie tym mówi się coraz częściej i głośniej, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, które się z nim wiążą. Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat skutków zanieczyszczeń, w 2005 roku Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła Dzień Czystego Powietrza. Happening z okazji XIX edycji tego wydarzenia odbędzie się 21 listopada o godz.11:00 w Galerii SFERA.

 

W tym roku z okazji Dnia Czystego Powietrza Fundacja Ekologiczna ARKA ponownie przygotowała specjalny, edukacyjny happening, który odbędzie się 21 listopada o godz. 11:00 pod Galerią SFERA, z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat smogu i związanych z nim zagrożeń.

Choć trudno w to uwierzyć, aż 36 na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie jest zlokalizowanych w Polsce. Problem smogu najbardziej dotyka mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego, a więc również Bielska-Białej. Happening podczas Dnia Czystego Powietrza ma na celu nagłośnić problem, a także zachęcić każdego uczestnika do podjęcia konkretnych działań, które zredukują poziom zanieczyszczeń – dodaje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Dzień Czystego Powietrza został ustanowiony 14 listopada 2005 roku z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA. Wydarzenie szybko zyskało popularność w szkołach w całej Polsce i stało się pretekstem do rozmów z uczniami o skutkach smogu. Celem akcji jest walka z zanieczyszczeniami, edukacja najmłodszych i budowanie postaw proekologicznych. Głównym problemem, na który zwraca uwagę Fundacja Ekologiczna ARKA, jest spalanie śmieci w sezonie grzewczym. Stąd hasło przewodnie Dnia Czystego Powietrza: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”.